Nedelja, 29.junij

Festivalske prireditve si je, po podatkih organizatorjev, v prvih treh dnevih ogledalo kar 80 do 85 tisoč ljudi. Da je bilo obiskovalcev zares veliko, se je lahko prepričal vsakdo, ki se je v teh dnevih podal na sprehod ob Dravi.


Tudi včerajšnji program je ponovno ponudil široko paleto glasbenih in drugih dogodkov za vse okuse. Na Jurčkovem odru je nastopil stari znanec festivala, Andrej Šifrer, ki sodi med tiste glasbene ustvarjalce, ki že vrsto let navdušujejo s svojimi pesmimi. Tokrat se je ponovno predstavil s svojim klasičnim repertoarjem. Andrej Šifrer:«Nikoli nimam vnaprej pripravljenega vrstnega reda pesmi, ki jih zapojem. Morda bi bilo dobro, da bi začel razmišljati o tem. Niso mi pač všeč rutinske stvari, zato se tudi že nekaj časa nisem pojavil na odru skupaj s svojimi irskimi prijatelji, sicer pa bomo ponovno z Dublinersi nastopili 9. julija, v Laškem.«


Na odru pri Stari trti je nastopil vodilni makedonski izvajalec »svadbene« ciganske glasbe, Ferus Mustafov, ki je s svojim saksofonom dodobra ogrel poslušalce. Ferus Mustafov: «Cigansko glasbo radi poslušajo povsod po svetu. Je temperamentna in človeka povsem prevzame. Ob svojih »svadbenih« kompozicijah igram na koncertih še turško, grško, bolgarsko in srbsko glasbo. In kot vidim, je moja glasba všeč tudi ljudem v Mariboru.«


Festivalski večer se je nadaljeval s koncertom žive legende jazz trobentačev, Maynarda Fergusona in Big Bop Nouveau Banda. »A man of change«, kot se Maynard Ferguson sam rad imenuje, je v svoji dolgoletni karieri vodil številne orkestre. Repertoar glasbe, ki so jo igrali, je prilagajal duhu časa in želji po odkrivanju novega, z najnovejšo zasedbo pa se ponovno vrača k »big bandovskemu« swingu, začinjenemu s presenetljivimi solističnimi vložki in z dobro merico humorja. Še drobna zanimivost z omenjenega koncerta. Nastopajoči so v Maribor prispeli brez svojih instrumentov in le veliki iznajdljivosti organizatorjem, ki so priskrbeli vse potrebno, se imamo zahvaliti, da smo lahko prisluhnili temu velikemu umetniku. Do zapleta je prišlo po zaslugi nemške letalske družbe, ki je inštrumente po napaki poslala na neko drugo letališče.

Letos prvič na festivalu sodelujejo tudi Kinematografi Maribor. V Sodnem stolpu smo si tako včeraj lahko ogledali Disneyev risani film Aladin, ki sodi v sklop retrospektive glasbenih filmov, ki nam jih bodo v pokušino ponudili v naslednjih festivalskih dnevih. Damjan Vinter, vodja programa: »Evito smo izbrali kot edini primer pravega klasičnega musicala, Nesmrtno ljubljena je pretresljiva biografija velikana glasbe Ludvika Van Beethovena, glasbena skupina The Doors je še danes legendarna, o njej je posnet tudi film, življenjska zgodba svetovno znanega pianista Davida Helfgotta, ki se nekega dne po koncertu Rahmaninova izčrpan zgrudi je prikazana v Sijaju, Tri barve: Modra pa je zgodba o ženi slavnega komponista, ki ostane po avtomobilski nesreči svojega moža prepuščena sebi, spominom in nedokončani simfoniji.Vsi filmi sodijo v sklop filmske produkcije, ki ni starejša od 5 let.«

Komedija »Jožef in Marija«, ki je nastala v produkciji Cafe Teatra Ljubljana, je nasmejala občinstvo ob odru pri Minoritski cerkvi ter požela buren aplavz. Cafe teater je prvo slovensko organizirano kabarejsko gledališče, ki nam ga je prinesla demokracija, in ki deluje že 3 leta. Takšno gledališče zahteva drugačno besedilo, obvezen pa je tudi direkten kontakt med igralcem in gledalcem. Med njima se v kabarejskih predstavah skoraj vedno izpostavi nekakšen dialog. Damir Kos, direktor Cafe Teatra: «Program našega teatra se razširja, vendar pri tem ohranjamo svoj prepoznaven slog. V novembru bomo tako prikazali novo predstavo, imenovano Klovn Story - Love Story, v kateri bosta nastopila dva profesionalna klovna iz Rusije, Nataša in Ravil Soltanov. Takšna predstava, ki se spogleduje s cirkuškim tipom gledališča, zahteva veliko vaje, prav zaradi zahtevnih cirkuških trikov.«

PRESS CENTER NARODNEGA DOMA:
Jasmina Križan